Zamilujte si Valentýn ♥ Víte, jak se kde slaví?

Všichni okolo mě právě teď řeší horké téma – svátek svatého Valentýna. Názory na něj se okolo mě tříští, a zatímco pro jedny je to zcela bezvýznamný den, pro další skvělá příležitost, jak si připomenout svou lásku. Rozhodla jsem se podívat na to, jak se Valentýn slaví u nás, ve Francii a ve Španělsku a taky Vám poradit, čemu se rozhodně vyhnout, pokud chcete, aby vaše oslava neskončila fiaskem.

1Ač to tak na první pohled nevypadá, u nás Valentýna slaví více než dvě třetiny lidí. Nejsou to jenom mladí lidé, lásku si připomínají páry napříč generacemi. A tak výlohy zdobí srdíčka, amorkové s lukem a šípy a všude nás provází červená a růžová barva, která v našich očích symbolizuje lásku. Češi podle průzkumu jedné pojišťovny nejčastěji kupují k Valentýnu drobnosti pro radost (ve 27 procentech případů), květiny (v 17 procentech) nebo sladkosti (ve 14 procentech).

Pět procent pořizuje prádlo, tři procenta pak šperky. Více než třetina Čechů, konkrétně 37 procent, považuje svátek svatého Valentýna za vhodný den k žádosti o ruku, jedno procento by na svatého Valentýna naopak podalo žádost o rozvod.

2Zatímco u nás se Valentýn slaví obvykle v restauraci, ve Francii páry slaví doma. A přípravu slavnostního jídla má na starosti muž. Hýčkají se zejména ženy, které mají v tento svátek nárok na relaxaci a odpočinek. Dostávají také nějaký dárek – nejčastěji to bývá šperk nebo třeba spodní prádlo. Pokud by s Francouzi rozhodli vyrazit na romantický výlet, asi by nevolili Paříž, ale vybírali by si z italských měst, jako je Verona, Florencie nebo Řím.

3I ve Španělsku se svatý Valentýn zabydlel a je to příležitost, kdy si partneři a manželé navzájem darují přáníčka s romantickým vyznáním a páry společně chodí na romantické večeře. Svátek zamilovaných má ve Španělsku tradici a tak výlohy už dlouho dopředu zdobí výzdoba plná srdíček, květin a amorků s šípy. Do romantického hávu se halí i restaurace a kavárny.

 

 

Valentýn ale přivolává i dost neobvyklé a jen těžko opakovatelné situace. Třeba pětadvacetiletá Adéla z Liberce zkoušela na Valentýna povzbudit své libido ústřicemi s bylinkovou omáčkou. Místo romantického večera si ale užila noc v nemocnici, protože dostala anafylaktický šok. Po injekci se jí udělalo líp, ale bylo po romantice. Jediné, na co měla myšlenky, byl spánek.

Dávejte si taky pozor na to, abyste na Valentýna zůstali opravdu sami… Aby vás v negližé nepřekvapila třeba tchyně nebo děti, podobně jako osmatřicetiletou Irenu z Prahy. V sexy oblečku jí překvapila manželova matka. Myslela si, že pár už je na horách a přišla zalít kytky.

Pokud chcete mít jistotu, že se nic podobného nestane, nechte raději klíče v zámku 😉