Šance onkoláčkům? Naše Pája se zapojila

My z modina myslíme i na ostatní. A naše Pája je toho důkazem. To se takhle jednou dala do řeči s fotografkou, která spolupracuje s Nadačním fondem Šance onkoláčkům – tato nadace pomáhá nemocným dětem a shání pro ně převážně zdravotnické potřeby, ale také dárkyně vlasů, díky kterým mohou pro děti nechat vyrobit paruky. Slovo dalo slovo, a protože se Pája už od třetí třídy pyšnila krásnými dlouhými vlasy do pasu, rozhodla se, že je daruje. A aby toho nebylo málo, do téhle akce zapojila také svého přítele a jeho kamarády. Z jejich vlasů sice paruky vyrobit nešlo, ale kluci si nechali alespoň symbolicky oholit hlavy. Celá tahle parta se navíc rozhodla k akci „Vlasy dolů“ přizvat samotnou holčičku, čtyřletou Adélku, která paruku dostane. Proces byl pečlivě zdokumentovaný a finální fotky a videa poslouží potřebám fondu pro účely propagace. A jak se na celé odpoledne zpětně dívá Pája?

 

Pájo, jak vlastně probíhalo tvé rozhodování obětovat svoje vlasy, na které jsi byla vždycky tak pyšná?

Moje rozhodování probíhalo přesně tak 5 vteřin. Jakmile jsem slyšela vyprávění o tom, čím si nemocné děti a jejich okolí musejí procházet a jaké jsou možnosti pomoci, byla jsem během chvíle rozhodnutá. I když si pamatuju, že cca týden předtím jsem kamarádkám vyprávěla, že ty vlasy asi dolů nikdy nedám. Člověk míní, život mění 😊

 

Do akce jsi zapojila také svého přítele a jeho kamarády. Souhlasili ihned?

No ono to bylo spíš tak, že já jsem přišla se stříháním a přítel hned nadhodil, že si může symbolicky oholit hlavu. Hned vzal do ruky telefon, žhavil dráty a navrtal do toho další své kamarády. Do toho se začala domlouvat možnost focení, a že se necháme všichni oholit a ostříhat společně. Pak z toho vzniklo, že si naše vlasy před foťáky a kamerou vezme do parády holčička, které paruka připadne. Takže jsme byli všichni hned zapálení a nadšení. Materiály potom šly na potřeby fondu a k virálnímu sdílení.

 

Jak celé odpoledne probíhalo a jaký z toho máš pocit?

Probíhalo to vlastně úplně obyčejně, parta lidí a malá holčička se společně sešly v ateliéru za Prahou. Nejdřív se fotila holčička, pak dospěláci a pak všichni dohromady. Dělaly se blbosti, hrálo se a dokonce jsme se i tak trochu prali. Potom malá  Adélka vzala strojek do ruky a začala klukům holit hlavy. Ten chtěla vzít i na mě, čemuž jsme naštěstí zabránili. Tak se mi po hlavě udělaly 3 culíky, které mi Adélka s pomocí mého přítele odstřihla. Mimochodem, kdybych to nechala jen na Adélce, měla bych hezké symetrické dlouhé mikádo. No ale vzhledem k tomu, že „pomáhal“ můj přítel, musela mi kadeřnice vytvořit takové spíš asymetrické mikádo, jelikož mi na hlavě vytvořil parádní zub.

 

A co Adélka, které tvoje vlasy připadnou? Čas strávený s ní musel být určitě moc fajn.

Upřímně to byl jeden z nejsilnějších zážitků v životě. Přivítala nás tichá zakřiknutá holčička bez vlásků a odjížděli jsme od malé dračice, která neskutečně ožila. Byla to sranda, dělali jsme všichni blbosti a vážně jsme zapomněli, že je vlastně nemocná. Bavilo ji stát před objektivem a užívala si, že si s ní hraje někdo nový. Dodneška jsem v kontaktu s její maminkou a dodneška se na nás malá vyptává a každému vypráví o super dni v ateliéru, kde ostříhala Páju a oholila kluky. I kdyby vlasy nakonec skončily v koši, jsem moc ráda, že jsme Adélce udělali skvělý zážitek.

 

Když bychom se rozhodli také jakkoliv přispět NF Šance onkoláčkům, kam se můžeme obrátit?

Na webu http://www.nfsanceonkolackum.cz/jak-pomoci/ najdete všechny možnosti, kterých je spousta. Můžete zaslat jakoukoli částku na transparentní účet: 2600717725/2010, nabídnout materiální pomoc, zakoupit reklamní předměty, stát se dobrovolníkem na akcích fondu nebo si ostříhat háro 😊

 

Pája před ostříháním

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pája "po"

Uložit