Personalistky radí: jak vyrazit na pohovor?

Znáte ty nervy, když se chystáte na pracovní pohovor? Člověk stojí před skříní a mezi hledáním informací o firmě, kam se právě chystá, se snaží vybrat to správné oblečení. Já se snažím vybrat takové, abych vypadala elegantně a upraveně, ale zároveň originálně a stylově. Je to těžký oříšek. Oslovila jsem dvě personalistky a popovídala jsem si s nimi o tom, na co by si uchazečky o práci měly dávat pozor a jaké oblečení je na schůzky nejlepší. Musíte myslet na to, abyste nejen vypadala dobře, ale abyste se dobře i cítila. V tom je polovina úspěchu.

1Vždycky elegantně

Ať už se chystáte na pohovor do právnické firmy nebo do společnosti, kde všichni chodí v džínách, na pohovor vždycky volte eleganci. „Tím, že se obléknete do formálního oblečení, dáte najevo, že máte o pozici skutečný zájem. Zjednodušeně řečeno, že vám stála za to obléknout se hezky,“ říká personalistka Kateřina Vávrová. Pokud ale nejste zvyklá na košile a cítíte se v nich svázaná, nechtě je raději ve skříni. „Elegantní kalhoty můžete kombinovat s tunikou nebo společenským topem,“ vysvětluje Kateřina Vávrová.

Na pozici ne/záležífestival

Dress code samozřejmě úzce souvisí s tím, na jakou pozici se hlásíte. „Je něco jiného, když nastupujete do banky 3nebo se ucházíte o místo v zahradnictví. Ale ani tam nemůžete přijít se špínou za nehty a v pracovních kalhotách, i když takové oblečení samozřejmě k práci venku patří. Elegentním outfitem ukážete, že vám na práci záleží. Na všech pozicích,“ říká Kateřina Vávrová.

Pravdou ale je, že o čím vyšší pozici máte zájem, tém byste měli být při oblékání konzervativnější. „Přijímala jsem slečnu na kreativní pozici do reklamní agentury. Přišla v mentolových kalhotách, tričku a saku. Mělo to šmrnc a k dané pozici se to hodilo. Ale pokud žádáte o práci v bance, státní instituci nebo ve vedení nějaké firmy, držte se více při zdi,“ doporučje Kateřina.

4Podle bot poznáš člověka5

„Nemůžu si pomoct, ale pokaždé se uchazečům o práci podívám na boty. Leccos to naznačuje o tom, jak přistupují k životu,“ říká Klára Bartošová, která je personalistkou u firmy, která vlastní síť supermarketů. Boty podle ní musí být čisté. „Pokud nemáte ráda podpatky, nenuťte se do nich. Už se mi taky stalo, že si slečna, evidentně zvyklá na tenisky, podvrtla po cestě z kanceláře kotník,“ vysvětluje Klára Bartošová. Společenské boty bez podpatku jsou podle ní naprosto v pořádku.

Správná velikost6

Menší nebo větší kousky oblečení nechte doma. Oblékněte se ve své velikosti, ideálně do oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Zkuste si ve vybraných kouscích zajít třeba s kamarádkou na kávu. „Nevhodně vybrané oblečení vás může úplně rozhodit. Při psaní testu máte přemýšlet nad otázkami a ne si neustále stahovat menší tričko,“ radí Kateřina Vávrová.

Ve špatně sedícím obleční podle ní přicházejí ženy i muži. „Špatně sedící oblek je v našich zeměpisných šířkách bohužel dost častý. Stejně tak mě ale občas zarazí i ne úplně vhodný výběr u žen. Asi nejčastějším prohřeškem jsou příliš hluboké výstřihy. Někdy to také přeženou s vůní nebo líčením." informuje Kateřina Vávrová“

7

Decentní a uvolněná

Obezřetně volte také doplňky. „Zvolíme střízlivé, decentní a solidní oblečení a doplňky, nezapomeneme ani na pečlivou úpravu vlasů. Zkrátka a dobře - budeme dokonale upraveni, včetně rukou, manikúry, účesu. Líčení zvolíme nenápadné a jemné, nikoli jako do nočního podniku,“ doporučuje expert na etiketu Ladislav Špaček.

 

Klasika zůstává8

Formální oblečení, jako jsou saka nebo kalhoty v klasickém střihu, je už po desetiletí klasikou, se kterou nešlápnete vedle.„Trošku se mění barvy. Zatímco dřív uchazeči hodně preferovali černou barvu oblečení, dnes často volí i tmavě modrou nebo šedou. Týká se to mužů i žen a musím říct, že je to vítané oživení,“ říká Klára Bartošová. „Uchazeči do svého outfitu začleňují i jiné barvy - červenou, modrou a další. A většinou to vypadá opravdu dobře,“ dodává Klára Bartošová.


Náš tip:

576730 577282