Jak na jarní očistu šatníku?

Velký jarní úklid asi nemá ráda žádná žena, ale musíme se zkrátka smířit s tím, že je to čas od času potřeba. Na co ale možná některé z vás nepomyslí, je také úklid šatníku. Víte, jak se do toho pustit, aby byl výsledek opravdu efektivní? Já ano!

 
 
Určitě to znáte. Ráno otevřete skříň a marně se v té hromadě oblečení snažíte najít něco na sebe. Po chvíli už máte sto chutí to vzdát a s povzdychem, že zase nemáte co na sebe, se nakonec nasoukáte do trička a kalhot, které vlastně stejně nosíte obden. A právě tohle by se stávat nemělo. Je sice fajn, když máte šatník plný k prasknutí a dobrý pocit, že máte hodně oblečení, ale opravdu to unosíte všechno?

 
 

Plán na odpoledne: velký úklid

Řekněme si to narovinu. Do úklidu se prostě nikdy nikomu příliš nechce. A platí to i o všech těch trendy kouscích, které se vám válí jen tak halabala všude. Proto si na tuhle činnost vyhraďte dostatek volného času. A klid. Takže na odpoledne pošlete svého partnera či děti na výlet, ať se nemusíte rozptylovat čímkoliv jiným.

Tip pro vás: Zpříjemněte si při úklidu atmosféru třeba tím, že si zapálíte vonnou svíčku a zapnete k tomu svou oblíbenou hudbu. Uvidíte, že vám to hned půjde lépe od ruky.

 
 

Úkol první – chaos musí být

Byt je prázdný a vy máte volno. Jdeme na to? Tak otevřete svůj šatník a všechno bez výjimky nemilosrdně vyházejte na jednu hromadu. Jedině naprostý chaos a vás donutí své oblečení opravdu svědomitě přetřídit a poskládat. Nezapomeňte vykrámovat i svůj prádelník. Tahle očista se nesmí vyhnout ani vašemu spodnímu prádlu. Hotovo? Paráda, jdeme dál.

 
 

Úkol druhý – Jdeme třídit

V tuhle chvíli je důležité, abyste byla opravdu dostatečně kritická a upřímná sama k sobě. Pusťte se do té obrovské hromady a začněte oblečení třídit. A tím nemyslím kupičky typu „až zhubnu“, „až přiberu“, „nikdy jsem to na sobě neměla, ale co kdyby“ apod. Snažte se všechny ty kousky rozdělit na ty, které běžně nosíte, které oblékáte méně, a ty, které jste na sobě neměla déle než rok.

U hromádky oblečení, které často oblékáte, je to asi jasné. Můžete ji rovnou narovnat zpátky do šatníku.

Tip pro vás: Nezapomeňte si zkontrolovat, jestli jsou všechny vaše oblíbené kousky v pořádku. Pro rozpárané, děravé a nenávratně zničené věci není ve vaší skříni místo. Smiřte se s tím.

 
 

Úkol třetí – rozlučte se s outsidery

Před vámi zůstaly dvě hromádky. Kupička s oblečením, které nenosíte, jak je rok dlouhý, to už má spočítané. Pryč s ní jednou provždy! No, a zbývají už jen kousky, které nosíte pouze občas. Ty bude opravdu třeba projít důkladně. Rozhodně nemá smysl skladovat věci, které:

  • vám nesedí, jsou z nekvalitního materiálu nebo se v nich necítíte příjemně,
  • jsou poškozené,
  • byly trendy před x lety a (zatím) marně čekáte, až zas přijdou do módy,
  • obnošené oblečení, které si necháváte „na doma“, ale přesto ho na vás doma v životě nikdo neviděl.

A co máte povolení si nechat? Jsou to kvalitní značkové kousky a nadčasové modely, které i za pár let udělají velkou parádu. Vyhazovat nemusíte dokonce ani vyložené srdcovky, kterých se prostě stůj co stůj nechcete vzdát, protože se k nim vážou nějaké, pro vás důležité, vzpomínky. Ale zastrčte je až dozadu do skříně 🙂

 
 

Finišujeme: srovnejte to do latě

Uff, to nejhorší je za vámi. Teď už jen stačí všechny vítěze úklidové bitvy narovnat zpátky do šatníku. Každý preferuje trochu jinou organizaci skříně, ale například mně se osvědčilo srovnat si všechno oblečení úhledně podle barev. Nejen, že výsledek vypadá moc hezky, ale kdykoliv mám pak tendenci ty svoje hadry nacpat do skříně, jak mě napadne, nakonec mi přijde líto to udělat. Proč? Jednoduše proto, že už by to pak nebylo tak pěkné 🙂 Zkuste to, třeba vám tenhle systém bude také vyhovovat.

Tak, už je hotovo… skoro. Protože je najednou vaše skříň poloprázdná, zákonitě musí přijít to, co moc dobře všechny známe – nákupy nových kousků. Tak rovnou omrkněte, co nového z modina bude vašemu šatníku slušet 🙂

 
 
Jak uklízíte svůj šatník vy? Máte nějaký fígl, který se vám osvědčil? Sem s ním! Podělte se o něj s námi v komentářích.