Brýle, které nikdy nezestárnou

Moderní sluneční brýle spatřily světlo světa již během osmnáctého století. V té době se jednalo o nevzhlednou zdravotnickou pomůcku a nikdo by nečekal, že se jednou stanou nezbytným módním doplňkem napříč generacemi a styly. Stejně jako spoustě dalším módním trendům i brýlím na výsluní pomohly holywoodské hvězdy, ale také americké letectvo. Dovolte mi vás provést kultovními a populárními modely slunečních brýlí a poradit vám, k jakému tvaru obličeje se nejvíce hodí.

ddfgfbdbPilotky

Takzvané pilotky nebo anglicky „aviator“ jsou nadčasové brýle původně vyrobené na zakázku americkému letectvu firmou Bausch & Lomb. Nestárnoucí model z nich však udělala firma Ray Ban a snímek Top Gun. Jedná se o brýle s tmavými nebo zrcadlovými skly kapkovitého tvaru a tenkými kovovými rámy i obroučky. Perfektně doplní elegantní i ležérní outfit a skvěle padnou ženám i mužům. Pilotky jsou ideálním modelem pro ty z vás, které máte kulatý nebo trojúhelníkový obličej. Zkuste i vy brýle, na které nedá dopustit Victoria Beckham, Jeniffer Aniston nebo Julia Roberts.

Wayfarer

Dalším nadčasovým modelem brýlí je bezesporu typ Wayfarer. Jedná se o celosvětově nejprodávanější model brýlí. Poprvé byl navržen v padesátých letech dvacátého století a stejně jako u pilotek se o jejich věhlas postaraly hollywoodské star v čele s Jamesem Deanem. S pilotkami mají společný i status nestárnoucí klasiky a fakt, že se jedná o dokonalý unisex model. Další velkou výhodou brýlí wayfarer je jejich jedinečný tvar, který sedne téměř každému typu obličeje. Brýle typické tmavými skly, plastovými obroučky sníženými u kořenu nosu a hranatým tvarem jsou dodnes oblíbenou nezbytností velké spousty celebrit. Vám skvěle padnou ke sportovním, ležérním nebo street outfitům.

b3c40f69e870e800e8c8b65ecde8ab1cCateye

Typ brýlí cateye neboli kočičí oči byl velmi populární hlavně v šedesátých letech minulého století. Brýle s nezaměnitelným tvarem plastových obrouček, které se od kořenu nosu postupně protahují směrem ke spánku a vytváří tak tvar kočičího oka, slaví velký návrat. Tyto brýle nosila již Audrey Hepburn ve Snídani u Tiffaniho a dnes v nich můžeme vidět hvězdy jako Rihana, Scarlett Johansson nebo Reese Witherspoon. Cateye brýle fantasticky doladí každý elegantní nebo retro model. Pokud máte čtvercový obličej, tak neváhejte a nějaký parádní cateye kousek si pořiďte! Vašemu obličeji totiž sednou skvěle.

Lenonky600acc7996e00b04f268e6a31419ce7e

Brýle s typicky kulatými skly spojené jen tenkými kovovými obroučky, jak už název napovídá, proslavil zpěvák John Lennon. Typickým doplňkem byly později také rockerovi Ozzymu Osbournovi nebo v dioptrické verzi fantasy hrdinovi Harrymu Potterovi. Spojovány jsou také s érou hippie a období sedmdesátých let. A jelikož sedmdesátá léta jsou opět v kurzu, stejně jako hippie styl, rozhodně letos v létě s lenonkami na nose nespácháte módní prohřešek. Ba naopak! K dostání jsou dnes i v mnoha barvách a variacích. Pokud máte podlouhlejší obličej nebo obličej ve tvaru kosočtverce, nebojte se po lenonkách sáhnout. Takovým obličejům lenonky sednou nejlépe.

Clubman

Clubman nebo chcete-li clumaster brýle se začaly během 50. let převážně ve vyšších středních vrstvách. Brýle s výrazným širším horním okrajem a lehce hranatými skly orámované tenkými železnými obroučky si zamilovali businessmani, celebrity a hipsteři. Tyto brýle jsou jako dělané ke sportovně elegantním modelům. Pokud však máte kulatější obličej, těmto brýlím se vyhněte. Naopak parádně sednou lidem s trojúhelníkovým a kosočtvercovým obličejem. Ve světě celebrit nosí tyto brýle spíše mužské hvězdy. Ovšem oblibu v nich našly i leckteré slavné krásky jako Beyoncé, Kirsten Dunst nebo Kirsten Stewart.

Jackie Oa6289d7fbe1e4d39d8d3c9f4e6d0a7c0

Model brýlí Jackie O je pojmenovaný po bývalé první dámě Spojených Států Jackie Kennedyové. Ta nedala dopustit na velká zaoblená skla a silné tmavé obroučky. Stejně jako ona se tyto brýle staly symbolem elegance, stylu a bohatství, který nikdy nevyšel z módy. Celebrity na ně po dlouhá léta nedají dopustit, jelikož v nich krásně schovají své slavné tváře. Vy po nich sáhněte, pokud máte hranatý nebo hruškovitý obličej. Vyhýbat se jim nemusí ani dámy s oválným obličejem, pro které mám navíc dobrou zprávu. Oválným obličejům sednou totiž téměř každé brýle. A k jakým outfitům se Jackie O brýle hodí? Jednoznačně k elegantním modelům, které působí žensky a luxusně.