10 módních hitů, které ženy ukradly mužům

My ženy milujeme rozmanitost, a to se samozřejmě ve velkém týká i módy. Proto jsme se v minulosti nebály a občas jsme neváhaly přejmout něco z mužského šatníku. A to tak dokonale, že jsme v některých případech původně mužskou záležitost včlenily do našeho stylu a dnes by nás ani nenapadlo, že kdysi ji nosili výhradně jen muži. Zaměřila jsem se na tyto „krádeže“ a přináším vám soupis deseti módních kousků, které dnes s oblibou oblékáme. Věřila byste, že na něm najdete i podpatky nebo harémové kalhoty?

23c9ab105b3af8400951442a4179aa421.Bílá košile

Klasická bílá košile ušla velmi dlouhou cestu než se stala základem šatníku napříč věkem, stylem a pohlavím. Úplně prvotně vznikly bílé košile ve Středověku jako mužské spodní prádlo. V devatenáctém století se stala symbolem bohatých a vlivných mužů, kteří měli dostatek peněz na její udržování. Ovšem ve 40. letech jí ve svých kultovních filmech začaly nosit holywoodské krásky jako Katharine Hepburn nebo Lauren Bacall a bílá košile se konečně stala i ženskou nezbytností. Dnes už si asi žádná z nás nevzpomene na dobu, kdy košile patřily výhradně mužům. 2600bc3b3c72a133d65f7637374cadb4A popravdě se nám na ten čas ani vzpomínat nechce! Podle stylistek by bílá košile neměla chybět v šatníku žádné ženy. Je to totiž naprosto univerzální kousek. Já sama na bílé košile nedám dopustit! Jdou totiž skvěle využít k džínům, kalhotám i šortkám. A pokaždé vypadají skvěle.

2.Džíny

Bez džínů si umí svůj život představit jen málokterá z nás. Ovšem i džíny ve svém prvopočátku oblékali pouze muži a to převážně američtí kovbojové a zlatokopové. Ženy začaly oblékat denimové kalhoty až během 2. světové války v továrnách jako pracovní oděv. Ale když je oblékla Marylin Monroe ve filmu Řeka do neznáma, odstartoval boom džínů, jako běžné součásti ženského outfitu. Dnes si můžeme užívat denimové kalhoty v tolika střizích, že je jen těžké si vybrat a tak máme džínů plné skříně. Skinny, bootcut, boyfriend, flared… To jsou jen některé z nich. Kterým dáváte přednost vy?

50ef04bd68e32ac74e972a784815d3053.Blejzry

Saka a blejzry byly na trh původně uvedeny jako součást obleku na konci 19. století, a to výhradně jako pánský módní kousek. Těm dobám je už ale naštěstí konec a to díky Marlene Dietrich, která nosila ráda pánské obleky a celému světu ukázala, že pánské sako, které je správně střižené, může úžasně vypadat i na ženách. Blejzry, které jsou teď snad dokonce oblíbenější u žen než u mužů, dodají každému outfitu punc elegance. Skvěle vypadají v klasické černé, v zářivých barvách nebo se vzory. Vyrábějí se z různých materiálů a hodí se jak ke kalhotám, tak k sukním.

 

80c641ca378ab79b91a743b95962a633

4.Džínové bundy

Ano, ani džínová bunda nebyla původně určená pro nás. I tu jsme si musely z pánského šatníku nejprve vypůjčit… A pak už ji nevrátit. Vznik "džísek" je spojen s osobností Leviho Strausse, který stojí za vznikem džínoviny, jako takové. Právě firma nesoucí jeho jméno v roce 1960 představila světu oficiálně první ženskou bundu z denimu. Dnes "džíska" platí za nepostradatelný módní ženský kousek šatníku, který se perfektně hodí zejména pro jarní a podzimní sezonu, ale svoje užití si najde i během léta nebo mírnější zimy. Jsou neformální, pohodlné a stejně jako další kousky z denimu patří k hitům poslední doby.

5.Overaly546f1a35a740bdbc8610ebc6b64d778d

Kombinézy, které jsou předchůdkyněmi dnešních overalů, byly vymyšleny jako pánský pracovní oděv. Netrvalo to dlouho a ženy tenhle módní kousek převzaly a upravily ho k obrazu svému. Dnes jsou overaly dámám k dispozici v mnoha různých provedeních a materiálech. Zkuste třeba overal bez ramínek, s krátkými nohavicemi nebo v zářivých barvách!

 

c8c1a70c4b98f4efcc9b3f295a855e866.Chinos

Tyto lehké a mimořádné oblíbené kalhoty bývaly kdysi nedílnou součástí britských vojenských uniforem. Během dvacátého století se postupně staly i civilní záležitostí mužů a později součástí ženské smart casual výbavy. Skvěle padnoucí kalhoty se dají využít při různých příležitostech a kombinovat ve sportovním i elegantnějším stylu. Skvěle vypadají se sakem, ale i zajímavým topem nebo klasickým tílkem. Ne, ani tenhle kousek už mužům nevrátíme :).

 

7.Mokasíny

I tyto komfortní a univerzální botky nebyly navržené pro ženy, ale pro muže. Ti je nosí od 62dc8b747ef18b07266d599d9ebbcbf350. let minulého století. Tehdy vznikly na Východním pobřeží Spojených států. Během několika desetiletí se jich ale s láskou chopily a začlenily je do svých botníků i outfitů. Mokasíny nabízejí velkou možnost různých kombinací, jsou sofistikované a přitom tak pohodlné! Vypadají dobře snad s čímkoli a chodit v nich můžete celý den bez otravných bolestí nohou.

 

1ddc772ac1625faba108bc3ee12468f48.Velké hodinky34a26d56e6dc09464eb02c7470c2023d

Náramkové hodinky jsou módním doplňkem už téměř sto let! Pryč jsou ale ty časy, kdy dámy nosily na zápěstí drobné hodinky. Dnes si s klidem navléknou i hodinky s velkým ciferníkem. Nejen, že lépe vidí, kolik je hodin, ale dodají jiskru svému looku. Výrobci hodinek nám vycházejí vstříc a tak si hodinky můžeme vybrat v různých stylech a z různých materiálů. Nechybí také široká škála barev a stylů.

 

9.Harémové kalhoty

Umíte si představit svého milého v pohodlných a vzdušných harémových kalhotách? Já tedy ne! A že byly doby, kdy byly tyto kalhoty symbolem moci a bohatství, a to zejména v některých zemích na Blízkém východě. Pánové je nosili s dlouhými košilemi, což jim dodávalo královský vzhled. Později ale tuto módu převzaly ženy a vracet ji nechtějí.

 

10.Podpatky

PhotographerJe tomu těžké věřit, ale i podpatky byly původně vymyšleny pro muže. Vznikly v 16. století pro perské vojáky, aby se jim pohodlněji jezdilo na koni a mohli podpatky zaklesnout do třmenů. Později se staly vysoké boty symbolem aristokracie. V polovině 17. století ale začaly ženy boty s podpatky zajímat a to jim vydrželo dodnes.